لینک وب‌سایت جدید اتحادیه استان کرمانشاهسال ۱۳۹۷؛ سال حمایت از کالای ایرانی

پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیهٔ انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان استان کرمانشاه و اتحادیهٔ الکترونیک

 
 
به پایگاه اطلاع‌رسانی رسمی اتحادیهٔ انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان استان کرمانشاه خوش آمدید
تفاهم‌نامه با وزارت محترم آموزش و پرورش

حضور فعال نهادها و تشکل‌های خودجوش دانش‌آموزی در محیط مدارس، با تکیه بر انگیزه‌های دینی و انقلابی از نیازهای ضروری نظام آموزش و پرورش است. سیره‌ی عملی حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) و تأکید مقام معظم رهبری بر اهمیت مشارکت انجمن‌های اسلامی دانش آموزان در امر پرورش معنوی جوانان و نوجوانان و تأثیرگذاری آنان در گروه‌های همسال، مؤید ضرورت حضور فعال انجمن‌های اسلامی در مدارس و تمامی صحنه‌های اجتماعی و انقلابی است.

بر این مبنا اساسنامه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان به عنوان یک تشکل دانش‌آموزی و نهاد فرهنگی غیردولتی، تحت نظارت عالی مقام معظم رهبری که با انتصاب نماینده‌ی معظم له محقق شده است، در سیصد و پنجاه و پنجمین جلسه مورخ 3/5/74 شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است و تصمیمات و مصوبات حسب اصل پنجاه و هفتم قانون اساسی در حکم قانون و لازم الاجرا  است.
با توجه به اهداف مندرج در اساسنامه‌ی مذکور حسب بند 4 ماده 2 (انسجام دانش آموزان مسلمان و متعهد از طریق گسترش انجمن‌های اسلامی مدارس و همگامی با وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد فضای مساعد آموزشی و پرورشی در محیط مدارس)، همچنین با عنایت به وظایف ذکر شده در این اساسنامه حسب بند 7 ماده 3 (همفکری و همکاری با مسؤولان وزارت آموزش و پرورش و مدیران مدارس به منظور نیل به اهداف مقدس نظام تعلیم و تربیت اسلامی)، براساس ماده 5 اساسنامه که ذکر می‌نماید: به منظور هماهنگی هر چه بیشتر اتحادیه با وزارت آموزش و پرورش، به ویژه در مدارس و گسترش همکاری‌های دو دستگاه، توافقنامه‌ای که با امضای وزیر آموزش و پرورش و نماینده‌ی مقام معظم رهبری رسیده باشد ملاک عمل است، چگونگی فعالیت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در مدارس کشور از طریق این توافقنامه مشخص خواهد شد، بر این اساس سند زیر به امضای وزیر آموزش و پرورش و نماینده‌ی مقام معظم رهبری در اتحادیه می رسد.
در راستای سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش مبنی بر حمایت از تشکل‌های دانش آموزی و فعالیت‌های سازنده‌ی آنها در محیط مدارس از یک سو و اهتمام اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان برای خیزش و جنبش بزرگ علمی و فرهنگی دانش‌آموزی از طریق همکاری و مشارکت با وزارت آموزش و پرورش به منظور تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی از سوی دیگر، موارد زیر، مبانی برنامه‌ریزی و فعالیت اجرایی قرار خواهد گرفت:

 

ماده (1):
براساس ماده 4 اساسنامه اتحادیه و به منظور اطلاع از سیاست‌ها و مشارکت در برنامه‌ریزی‌های اتحادیه از یک سو و تشریح و تبیین برنامه‌های وزارت از سوی دیگر، نماینده‌ی وزیر آموزش و پرورش عضو شورای مرکزی خواهد بود.

ماده (2): سطوح هماهنگی

هماهنگی اتحادیه با آموزش و پرورش در سه سطح مرکز، استان و شهرستان یا منطقه و مدرسه ایجاد می‌شود.

ماده (3):

کمیته هماهنگی برای انجام همکاری‌های مؤثر و به منظور تقویت برنامه‌های اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان از سوی شورای مرکزی در سه سطح مذکور در ماده 2 به شرح ذیل تشکیل می‌شود:
الف: این کمیته در سطح مرکز از دو نماینده از سوی شورای مرکزی اتحادیه (یکی از آنها با سمت دبیرکل) و دو نماینده از سوی وزارت آموزش و پرورش (به ترتیب معاون آموزش متوسطه و معاون پرورشی و تربیت بدنی یا نمایندگان تام‌الاختیار آنان) تشکیل می‌شود.
ب: در سطح استان و شهرستان یا منطقه نیز این کمیته‌ها متناظر با بند الف تشکیل می‌گردد و کمیته‌های استانی تحت نظر کمیته هماهنگی مرکز و کمیته شهرستان و مناطق تحت نظر کمیته استان فعالیت می‌نماید.

ماده (4): وظایف کمیته هماهنگی

1ـ4: تعیین راهکارهای مشارکت انجمن اسلامی در فعالیتهای پرورشی، فرهنگی، آموزشی و اجتماعی و ارائه آن به شورای مرکزی جهت تصمیم نهایی.

2ـ4: ارائه گزارش نظارت بر فعالیت کمیته‌های هماهنگی موضوع بند ب ماده 3 به شورای مرکزی

3ـ4: ارائه پیشنهاد به منظور اجرای فعالیتها و طرح‌های مشترک، از قبیل برگزاری دوره‌های آموزشی، مسابقات، جشنواره‌های علمی، فرهنگی، ورزشی و اردوها در سطح ملی برای مسؤولان و اعضای انجمن‌های اسلامی مدارس به شورای مرکزی جهت تصویب و ابلاغ به کمیته هماهنگی.

4ـ4: پیش بینی منابع مالی و تأمین اعتبار برای اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مشترک با تصویب شورای مرکزی و براساس ضوابط و مقررات توافقنامه.

5ـ4: بررسی موارد عدم هماهنگی، رسیدگی به شکایات و رفع اختلافات احتمالی در صورت لزوم ارجاع موضوع به کمیته مافوق و شورای مرکزی.

6ـ4: تهیه گزارش و ارزشیابی سالانه از مجموعه فعالیتهای مشترک سازمان آموزش و پرورش و اتحادیه استانها درخصوص مفاد این توافق نامه جهت ارائه به کمیته مافوق و شورای مرکزی.

7ـ4: برای ارتقاء سطح همکاری‌ها، سازمان آموزش و پرورش نسبت به تامین فضای مورد نیاز دفاتر اتحادیه استانها و شهرستانها در قالب صورتجلسه‌ای به صورت موقت یا طولانی مدت اقدام نماید.

8ـ4: با استناد به مصوبه هیئت محترم دولت شماره 23278/ 301 هـ تاریخ 5/7/71 و 58755/ ت 35658 تاریخ 22/5/85 و  پیشنهاد اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان کشور هر ساله 300 نفر از کارکنان آموزش و پرورش در سطح کشور به دفاتر اتحادیه شهرستانها و دفترمرکزی اتحادیه در تهران با توجه به موارد ذیل مأمور می‌گردند.

مأمورین برابر مصوبه هیئت دولت با حفظ پست سازمانی مامور و حقوق و فوق‌العاده‌های مربوطه را برابر مقررات سازمان آموزش و پرورش دریافت می‌کنند.

به جهت استفاده از نیروی جوان و مستعد، در فعالیت‌های اتحادیه، سازمانهای آموزش و پرورش شرایط مناسب را فراهم نمایند.

9ـ4: ارائه گزارش نظارت بر حسن اجرای این توافقنامه و تحقق آن در سطح مذکور موضوع ماده 2 به شورای مرکزی.

10-4: ایجاد زمینه مناسب همکاری برای تحقق موارد زیر:

الف: فعالیت‌های فوق برنامه اتحادیه در خارج از مدارس و ساعات غیردرسی.

ب: استفاده از فضاهای فرهنگی، آموزشی و رفاهی آموزش و پرورش نظیر اردوگاهها، کارگاهها و... با استفاده از تسهیلات حداقل 50 درصد تخفیف و داشتن اولویت در استفاده.

ج: حضور مسؤولان اتحادیه در جلسات، شوراها و گردهمایی‌های آموزش و پرورش درصورت لزوم و براساس دعوت آموزش و پرورش.

د: با توجه به سیاست های آموزش و پرروش بر مدرسه محوری برگزاری کلیه برنامه ها و فعالیت ها حتی الامکان در مدرسه باشد.

ماده (5): همکاری‌های علمی، آموزشی و مهارتی

با توجه به تجارب و فعالیت‌های مستمر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان در زمینه امور علمی، آموزشی و مهارتی هماهنگی‌های لازم در زمینه‌های زیر از سوی طرفین آیین‌نامه‌ای که به تصویب کمیته هماهنگی مرکز موضوع ماده 3 و تأیید وزیر آموزش و پرورش رسیده باشد به عمل خواهد آمد:

1ـ5: هماهنگی در برگزاری مطلوب مسابقات علمی آینده‌سازان و تداوم آن در سطح مدارس کشور با همکاری حوزه‌های ستادی آموزش و پرورش، سازمان‌های آموزش و پرورش در استان‌ها و ادارات آموزش و پرورش در شهرستان‌ها و مناطق در چهارچوب ضوابط و مقررات.

2ـ5: هماهنگی در تأسیس و راه‌اندازی آموزشگاه‌های علمی، فرهنگی، مدراس غیرانتفاعی، مراکز آموزش زبان و آموزش‌های فنی و مهارتی با مسؤولیت افرادی که کتباً توسط دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان برای دوره مشخصی مورد تأیید قرار می‌گیرد. برابر مقررات و ضوابط وزارت آموزش و پرورش بلامانع است.

ماده (6): چگونگی تعامل انجمن‌های اسلامی مدارس با واحد آموزشی

انجمن اسلامی تشکلی است دانش آموزی که برای حفظ، تعمیق و تحقق اهداف انقلاب اسلامی و پاسداری از ارزش‌های دینی و انقلابی در بین دانش آموزان فعالیت می‌نماید و به نوعی سایر دانش‌آموزان واحد آموزشی را در معرض برنامه‌های دینی و اجتماعی خود قرار می‌دهد. از این رو فعالیت انجمن‌های اسلامی به شرح زیر، تحت نظارت اتحادیه و هماهنگ با معاونت پرورشی و تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش اجرا می‌شود. براین اساس مدیران محترم مدارس با نگاه مشفقانه نسبت به فراهم نمودن نقش آفرینی دانش آموزان عضو انجمن اسلامی در تحقق برنامه‌ها و فعالیت‌های ذیل اهتمام ورزند:

1ـ6: عضویابی و سامان بخشی دانش آموزان در انجمن اسلامی مدرسه با رویکرد تحقق چشم انداز، رسالت و مأموریت‌های جنبش دانش آموزی.

2ـ6: پرداختن به معارف قرآن و اهل بیت (ع) از روش‌های گوناگون، از جمله برگزاری حلقه‌های معرفت هیأت‌های انصارالمهدی (عج) و مراسم معنوی و عبادی در محیط مدرسه با مشارکت سایر دانش آموزان.

3ـ6: ایجاد زمینه‌های ارتباط مؤثر، سازنده و دائمی اعضای انجمن اسلامی مدرسه با سایر دانش‌آموزان با انگیزه‌های شورآفرینی و نشاط علمی و اجتماعی برای حرکت آگاهانه، خردمندانه در مسیر ساختن فردای کشور در پرتو ارزش‌های فرهنگی و اسلامی.

4ـ6: تمرین مدیریت اجتماعی به منظور بروز استعدادهای فردی و اجتماعی دانش آموزان از طریق برپایی برنامه ها و فعالیت‌های گروهی علمی، فرهنگی، اردویی، ورزشی و سازماندهی دانش آموزان در راهپیمایی‌ها با همکاری مسؤولان مدرسه.

5ـ6: همکاری در بزرگداشت ایام هویت بخش تاریخی با اجرای برنامه‌های شورآفرین در محیط مدرسه.

6ـ6: همکاری در برگزاری نمازجماعت و مراسم عبادی با انجام تبلیغات، تشویق و ترغیب دانش‌آموزان برای اقامه هر چه با شکوه‌تر این فریضه الهی.

7ـ6: کمک به ترویج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه در بین سایر دانش آموزان و همکاری در اداره کتابخانه مدرسه.

8ـ6: ترویج ارزش‌ها و فرهنگ تقدیر و سپاس بین دانش آموزان، از طریق انجام اقدامات فرهنگی پسندیده از جمله نکوداشت مدیران، معلمان، مربیان، خادمان مدارس و دانش آموزان مؤمن، فعال و ساعی.

9ـ6: نقش‌آفرینی به منظور ارتقای مهارت‌های مختلف دانش آموزان در زمینه‌های مختلف هنری و ادبی از طریق همکاری و مشارکت در تهیه روزنامه دیواری، نشریه، پوستر و سایر محصولات فرهنگی دانش آموزی.

10ـ6: پی‌گیری سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب وزارت آموزش و پرورش در مدرسه و توزیع رایگان محصولات فرهنگی تولید شده در میان دانش آموزان، با هماهنگی معاونت پرورشی و تربیت بدنی.

11ـ6: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت؛ تقویت روحیه‌ی حماسی، غیرت دینی و هویت ناب نسل انقلاب با زنده نگه داشتن یاد، خاطره و آرمان‌های شهیدان، مجاهدان و ایثارگران.

12ـ6: اتحادیه نسبت به برگزاری کلاس‌های جبرانی آموزشی برای اعضای فعال خود اقدام می‌نماید.

ماده (7):
به منظور نظارت، پی‌گیری، هماهنگی فعالیت انجمن‌های اسلامی و اجرای طرح‌های فرهنگی ـ آموزشی تبلیغی، اعزام نمایندگان و یا روحانیون و طلاب جوان مرکز فرهنگی تبلیغی آینده‌سازان به مناسبت‌های ویژه با معرفی مسؤول اتحادیه و هماهنگی مدیر مدرسه انجام خواهد گرفت.

ماده (8):
حضور دانش آموزان در خارج از ساعات درسی جهت اجرای برنامه‌های انجمن اسلامی با تأیید اتحادیه و هماهنگی مدیر مدرسه صورت خواهد گرفت.

ماده (9):
اعضای شرکت کننده در فعالیت‌های گروهی دانش آموزی (اردویی، ورزشی، همایش‌ها و...) اتحادیه، برابر مقررات آموزش و پرورش تحت پوشش خدمات بیمه‌ای خواهند بود.

این توافقنامه که در یک مقدمه و 9 ماده تنظیم شده است در مورخ 88/11/5به تأیید نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان و وزیر آموزش و پرورش رسید.حمیدرضا حاجی بابایی                                    محمدجواد حاج علی اکبری

وزیر آموزش و پرورش       نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان

» سید حسن نصرالله: «ترامپ ایران را کشوری با عظمت می‌داند»
» خط حزب الله ۱۵۴ | منطق رهبری
» نماهنگ | سه حقیقت آشکار
» جلسه دو ساعت و نیمه سران قوا با رهبر انقلاب درباره‌ی مسائل اقتصادی کشور
» ویژگی‌های انقلابی‌گری و انقلابی بودن از دیدگاه امام(ره) و رهبری
» لینک (پیوند):: پورتال و پایگاه اینترنتی انهار: معارف اسلامی و احکام شرعی
» دانلود کتاب آفتاب در مصاف، درس های عاشورا؛ گزیده بیانات رهبر معظم انقلاب درباره عاشورا و نهضت حسینی
» دانلود کتاب درس های پیامبر اعظم؛ گزیده ای از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره شخصیت و بعثت نبی مکرم اسلام (ص)
» آرشیو پیشرفته و جامع پایگاه اینترنتی حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب
» دسترسی کامل به متن، صوت و فیلم تمامی بیانات رهبر انقلاب در کلیۀ دیدارها و مراسم ( از سال ۱۳۵۷ تا اکنون (۱۳۹۷) )
» دسترسی کامل به فایل های آخرین شماره و آرشیو کامل نشریه خط حزب الله (هفته نامه دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری)
» دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبر انقلاب (ویدیو، صوت، گزارش خبری، پوستر بیانات و تصویر)
» ۱۴ توصیه کلیدی رهبر انقلاب به دولت
» اینفوگرافیک | گزیده ای از بیانات رهبر انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم
» پیامک‌های دیدار اقشار مختلف مردم با رهبر انقلاب (۱۳۹۷/۵/۲۲)
» خط حزب‌الله ۱۴۶ | اصل جمله رهبر انقلاب چه بود؟
» بیانات و سخنان مهم و راهبردی مقام معظم رهبری در دیدار با هزاران نفر از اقشار مختلف مردم (۲۲ مردادماه ۱۳۹۷)|متن، صوت، فیلم و عکس
» خط حزب‌الله ۱۴۵ | به همه بگویید...


 

گوگل کروم Google Chrome یا Mozilla Firefox بهترین نمایش وب‌سایت با مرورگر موزیلا فایرفاکس
دانلود فایرفاکس:سریع، لذتبخش، عالی